Pagini

luni, 3 ianuarie 2011

Easy A

Saptamana trecuta am vazut filmul "Easy A". Este un  film dragut despre viata de liceu - daca va place genul acesta de filme - cu barfe, fete populare si nepopulare, prietenii vechi ce se pot destrama foarte usor. O comedie romantica ce merita urmarita, care iti poate insenina o zi.
Olive (Emma Stone) este o adolescenta tipica, invizibila si indragostita de un coleg care pare ca nici nu o observa. Ce face atunci cand ii marturiseste prietenei sale Rhi ca si-a petrecut weekend-ul cu un super tip, coleg de facultate de-al fratelui ei, o minciuna nevinovata,  si incep sa circule zvonuri care ii aduc o notorietate nu foarte ravnita? Olive nu neaga zvonurile, chiar daca asa ar fi normal, pentru ca acestea ii aduc popularitate, si incepe sa joace un rol prin felul in care se imbraca si cum se poarta cu cei din jur.
Cand incepe sa piarda controlul asupra barfelor care circula despre ea, Olive isi da seama ca ar putea sa se arda si incearca sa stinga focul produs de asa zisa ei notorietate.
Daca reuseste sau nu, va las pe voi sa descoperiti. E un film dragut si merita vazut.

Enjoy!

vineri, 24 decembrie 2010

Merry Christmas!

I wish you a Christmas full of joy and happiness, snow and presents from Santa!
Spend it with your familly and friends around the tree, next to the warm fire, with Christmas stories and warm cider!

miercuri, 22 decembrie 2010

Leapsa... Cand eram mica....

N-am mai raspuns de mult la o leapsa. Nu ca acum mi-ar fi dat-o cineva, dar am gasit-o la Jules pe blog si am preluat-o.

1. Ce răspundeai la întrebarea: ce vrei să te faci când vei fi mare?
Cred ca am trecut prin mai multe stadii: doctorita, croitoreasa (faceam haine la papusi, i-am taiat mamei voalul sa fac rochie de mireasa unei papusi), designer cand am mai crescut...

2.Care erau desenele animate preferate?
Cel mai mult imi placeau Stumfii (parca asa se numeau), Sandy Belle si mai erau cateva, dar imi scapa numele. Imi aduc aminte ca ma uitam la desene pe Rai Uno si Rai Due...asa am invatat si putina italiana :)

3.Care a fost cea mai frumoasa zi de nastere sarbatorita si de ce?
Sincer, nu stiu pe care s-o aleg si nici nu-mi amintesc vreuna anume. Probabil cele pe care le sarbatoream cu bunicii. Asa zic eu acum, cand bunicul nu mai este si tare mi-ar placea sa-l mai am alaturi de ziua mea. Desi cand eram mica nu-mi placea ziua mea de nastere fiindca nu primeam cate cadouri vroiam. Fiind pe 2 ianuarie, parintii imi dadeau cadoul o data cu cel de Craciun si nu mi se parea drept, fiindca sora'mea primea cadou si de ziua ei si de Craciun.

4.Ce jocuri preferate aveati?
"V-ati ascunselea”, "Sotron" cand am mai crescut.

5 .Ce iti doreai sa faci neaparat si inca nu ai reusit?
Sa am o groaza de bani ca sa-i pot rasplati pe bunici pentru ca m-au crescut, pentru cei "7 ani de acasa" si pentru toata dragostea pe care mi-au aratat-o. Inca n-am reusit sa am gramada de bani, dar din putinul meu o ajut si pe bunica mea draga.

6. Care a fost prima pasiune sportiva si nu numai?
N-am facut pasiuni pentru sport si nici sport n-am facut decat la orele de educatie fizica in scoala. Nu prea m-a pasionat, desi mi-ar fi placut sa fac dansuri. In schimb am facut o pasiune pentru carti...

7. Care a fost primul cantaret/grup muzical preferat?
Cred ca 3SE. Daca nu ma insel ei au fost primii. Sau Genius?! Nu mai stiu exact, dar aveam casete cu ei. A mai fost si Marc Anthony. L-am descoperit la o emisiune pe bulgari cand au dat prima lui melodie cu J.LO "No me ames" si Backstreet Boys, bineinteles.

8. Cel mai frumos obiect cerut (eventual primit) lui Mos Craciun, Nicolae?
Cred ca a fost o papusa Barbie. Nu am primit-o pentru ca erau foarte scumpe, dar am primit una asemanatoare (buna si aia), Cindy sau ceva de genul :P

Enjoy!

joi, 16 decembrie 2010

Green World

Ca tot vorbeam in posturile trecute despre cum am descoperit eu fetele care fac sapunuri, creme de corp si alte minunatii, azi va povestesc depre prima mea descoperire, Jovis. Cu greu m-am putut decide ce sapun sa comand de la ea. Pai cum sa ma hotarasc eu ce sapun sa comand cand imi venea sa le iau pe toate, asa bine aratau in poze. In realitate arata si mai bine, plus ca miros demential... l-am ales pe cel cu scortisoara si portocala. Yummyyy!!!

Nu pot sa va descriu senzatia de rasfat pe care a simtit-o pielea mea la atingerea sapunului...Vi-l recomand din toata inima!
Pe langa sapun am mai comandat si unt de shea si de cacao... de care pielea mea nu se mai satura, din care trebuie sa mai comand pentru ca se cam termina.
Si am primit cadou sapunul The Purifier, cu argila si carbune medicinal, pe care sotul meu si l-a insusit, spunand ca si asa nu miroase prea tare si mie sigur n-o sa-mi placa. Am aflat ulterior ca el de fapt il incercase si i-a placut senzatia de "scratch" pe care o da sapunul.
Iti multumesc, Jovis!

(fotografiile apartin Jovis)

miercuri, 8 decembrie 2010

Cam rar...

dar stiti cum se spune: "Mai rarut ca-i mai dragut" LOL
Nu ca as fi aspirat vreodata la apelativul de bloger, dar parca prea rar scriu. Unul dintre motive ar fi ca nu am timp. Parca ziua nu mai are 24 ore (cel putin asa mi se pare mie). Al II-lea motiv este ca sunt cam lenesa in ultimul timp *blush*... stiu ca nu-i bine, dar parca nu-mi mai gasesc cuvintele.
Imi place, in schimb, sa citesc. Sa navighez pe net si sa citesc diverse bloguri. Am descoperit bloguri atat de variate. Am descoperit, mai nou, lumea "verde". Nu, nu verde la fata, sau poate ca si la fata, ci verde in sensul de sanatos. Cum sa mancam sanatos, sau cel putin sa incercam, ce produse cosmetice sa folosim... Am descoperit fete care fac sapunuri, lotiuni de corp si multe alte chestii din produse naturale, fara chimicale, parabeni si alte prostii. Si am descoperit diverse retete pentru acest gen de produse, pe care abia astept sa le incerc. Mai greu este cu ingredientele... cam greu de gasit la noi, iar daca le gesesti sunt la preturi astronomice. Cel mai ieftin iesi la import (cred) cu tot cu taxe vamale.
Cam atat deocamdata. Sper sa reusesc sa scriu mai des :)

marți, 2 noiembrie 2010

Reteta de Poveste...

Se ia un EL si o EA si se combina intr-o relatie amoroasa vreme de... sa zicem 5 ani. Reteta e dulce-amara, placut condimentata, pentru a mentine vie flacara iubirii.

Traiesc o mie de clipe imperfecte si-si pun o mie si una de intrebari, alearga in cerc dar se intalnesc mereu in acelasi punct, se plimba prin Gradina Botanica primavara si se saruta in ploaie toamna, petrec noaptea dintre ani in tren si'n verile toride se ascund de soare in valurile marii, se tin in brate si-si spun noapte buna cu un sarut apasat pe gura...

EA este o romantica incurabila, EL cu picioarele pe pamant, EA este o visatoare, EL o tine ancorata de realitate, EA are planuri marete, EL viseaza doar cand doarme.

Vreme de aproape 5 ani EL o tot cere de nevasta, dar EA il tot amana pentru ca stie ca nu va face pasul doar pentru ca trebuie, pentru a "intra in randul lumii". Asa ca EA face rost de actele necesare si, fara sa-i spuna si lui, se prezinta la Starea Civila pentru a rezerva in ziua de 20 Octombrie 2010, fix ziua cand implinesc 5 ani, 10 minute sa spuna DA. Din pacate, n-a iesit surpriza, pentru ca a fost nevoie de semnatura lui la depunerea actelor, asa ca au ales ziua de 23, Sambata, pentru a putea avea alaturi prieteii si familia.

A fost o zi incarcata de emotie si iubire, soare si flori, sampanie si zambete, familie si prieteni... cea mai frumoasa zi din viata noastra.

TE IUBESC, SOTUL MEU!

joi, 1 aprilie 2010